PIWO w Australii :)

Ja – Mateusz wychowany na tradycyjnych polskich piwach 😛 Bardzo długo się zastanawiałem .. Co mnie czeka w tej Australii ? Miałem na myśli smak , a co za tym idzie przyjemność z picia piwa .. Zapraszam 🙂

Co to jest piwo ? Każdy z nas wie .. idziemy dalej 😛

Rodzaje piwa ? Ich podział najlepiej zobrazować według kryterium fermentacji , który uzależniony jest od użycia drożdży . Mogą one występować w temperaturze wyższej około 20 C i w takim przypadku mamy do czynienia z piwami górnej fermentacji , które nazywają się Ale . Drożdże dolnej fermentacji używane są do fermentacji w niższej temperaturze wynoszącej około 10 C . Piwa powstałe z tego rodzaju fermentacji nazywane są Lagerami ( około 90% piw produkowanych na świecie stanowią lagery ) . Wymienia się również trzeci sposób fermentacji tzw. fermentacja spontaniczna , do której stosuje się naturalne drożdże i mikroorganizmy ( stosowana w Belgii ) .

Teraz najważniejsze pytanie .. Jakiego piwa można się napić w Australii ?

Zacznę od końca , ale chyba jest to najważniejsza różnica między piwami tutaj , a w Europie . Piwa z najmniejszego z kontynentów cechuje niska zawartość alkoholu . Prawie zawsze poniżej 5 % , a niekiedy nawet 2,5 % bez komentarza 🙂

Do tego dochodzi niski poziom smaku goryczki . I teraz sobie wyobraźcie ten smak .. ciepłe piwo , zawartość alkoholu 2,5% i zero goryczki .. muszę się przyznać , że zdarzyło mi się tutaj po prostu nie dopić piwa i wylać resztę do zlewu , co więcej .. bez żalu 😛 Również pojemność piw produkowanych w Australii różni się . Piwo w puszkach to pojemność 375 ml , a w butelkach zaledwie 330 ml ..

Na rynku australijskim dominują podobnie jak w Europie piwa dolnej fermentacji zwane lagerami . Najbardziej popularnym piwem w Australii jest ” Victoria Bitter „ ( 25% spożycia piwa w Australii ) .

Jest to piwo typu lager , zawiera 4,9 % alkoholu i odpowiednio schłodzone nie smakuje najgorzej 🙂 Natomiast najbardziej popularnym piwem pochodzącym z Australii na świecie jest ” Foster’s „ ( podobno dostępny również w Polsce , bardzo popularny w Anglii ) .

Miałem okazję spróbować już tego piwa w UK i nie należy ono do moich ulubionych . Tylko 4,0% alkoholu 🙂 , a do tego zero goryczki . Co ciekawe Australijczycy nie lubią tego piwa . W Australii można również spotkać piwa  typu Ale pochodzące z górnej fermentacji . Bardzo popularnymi są piwa o nazwie Coopers .

Przedział zawartości alkoholu między 4,5% , a nawet do 6,3% co jest tutaj kompletną rozpustą 😛 Jest to moje ulubione piwo w Australii , chociaż dużo mu jeszcze brakuje do Naszych piw , ale w smaku wyczuwalna jest przynajmniej gorycz .. ( Jak się nie ma co się lubi , to się pije co się ma ) 🙂

Browarnictwo w Australii jest dobrze rozwinięte . Sprzyjające warunki do upraw chmielu w wielu regionach . Na terenie Australii istnieje około 200 browarów kontraktowych . Co jest zawrotną ilością . Przede wszystkim piwo jest eksportowane do Korei Południowej , Tajlandii czy Japonii .

Z drugiej strony w większości pubach czy restauracjach odnajdziemy najpopularniejsze marki piw europejskich i światowych . Bardzo popularnym piwem jest tutaj meksykańska Corona , belgijska Stella Artois , holenderski Grolsch czy znane wszystkim Heineken i Carlsberg . Jeśli chodzi o piwa smakowe to Somersby i szwedzki Kopparberg .

Po przyjeździe do Australii odwiedziłem kilka supermarketów i nigdzie nie znalazłem stoiska z alkoholami . Co się okazało piwo i inne alkohole można kupić tutaj tylko i wyłącznie w specjalnych sklepach z alkoholem , które są otwarte do 20.00 ..

A co po 20 ? Przecież człowiek nie wielbłąd wypić coś musi 🙂 Piwo z Polski tutaj nie występuje .

Nie jeden powie piwo jak piwo , ale jeśli ktoś by zaproponował mi na przykład Żubra i obojętnie jakie piwo produkowane w Australii .. zawsze wybrałbym Żubra . I to porównanie niech będzie końcową puentą tego wpisu .

Pozdrawiam

 

 

-Mój mąż zupełnie się mną nie interesuje jako kobietą! Tylko piwo i piwo!
– Spróbuj włożyć jakąś seksowną czarną bieliznę!
– Już tak zrobiłam!
– I nie pomogło?
– Uniósł głowę znad butelki i spytał: Kto umarł?!

4 myśli na temat “PIWO w Australii :)”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s